סויה – מסוכן או מיתוס?

פבר 4, 2014   //   על ידי: ליידי פיטנס   //   מאמרים וחדשות  //  אין תגובות

סויה – מסוכן או מיתוס?

כל מחפשי תחליפי הבשר או הרגישים ללקטוז בוודאי נתקלו בשלב כזה או אחר בסויה, הלא הוא צמח אשר שייך למשפחת הקטניות. בשנים האחרונות התפתחה מחלוקת סביב הסויה, עם מחקרים שתומכים בכל אחד מצדדי המתרס, אשר בחלקם טוענים שהסויה היא מסוכנת בעוד שחלקם טוענים שהיא בריאה ואף מועילה.

סויה, האם אכן מסוכן?
גורמים רבים ממשיכים לגרוס בהתלהבות כי הסויה מכילה בתוכה הורמונים צמחיים ובשל כך היא אינה מומלצת לילדות ואף יכולה להעלות את הסיכוי לחלות בסרטן השד. האם יש בכך אמת? אכן התגלה כי בסויה קיימים אותם הורמונים, אך יש לצרוך את הסויה בכמויות גדולות מאוד, אשר רובנו אינם צורכים ביום יום, כדי באמת להרגיש את השפעותיה.

האם סויה נטולת חסרונות? לא בדיוק, שכן מוצרים מעובדים רבים מכילים בתוכם סויה וכידוע, מוצרים אלו אינם בריאים. כמו כן, סויה גורמת להאטה בספיגת הסידן, יש בה כמויות נמוכות של חלבון והיא אף עלולה לגרום לבעיות בעיכול ואי תחושת נוחות כללית באזור הבטן.

יחד עם זאת, לא נמצא קשר ישיר בין הסויה לבין השפעות הורמונאליות חריגות על הגוף. אם כן, מדוע בשנים האחרונות שמועה זו תפסה כנפיים? יש הרבה שטוענים כי למעשה מדובר באינטרס של תאגידי החלב אשר מנסים לגרום לנו להמשיך לצרוך מוצרי חלב.

יתרונות הסויה
למרות כל החסרונות שצוינו, יש גם בסויה לא מעט יתרונות, כמו למשל שמירה על המערכת החיסונית, שיפור כללי של מערכת הדם, ערכים תזונתיים טובים, פולי הסויה עשירים בויטמין C, בויטמין E, סידן, נוגדי חמצון ,סיבים מסיסים ואפילו תרומה לא מבוטלת למערכת ההורמונאלית של הגוף. לכן, בהחלט לא כדאי לפסול סויה על הסף, כל עוד לא נמצאה הוכחה חותכת לכך שהיא מזיקה יותר מאשר תורמת.

ניתן גם להעצים את איכות החלבון כאשר משלבים את הסויה עם דגנים כמו: אורז, קינואה, בורגול ועוד.

האדממה, תרמילי פולי סויה, מקורם מארצות המזרח.עלייתו לארץ מבורכת ומצוין כחטיף בריא. מבין כל מוצרי הסויה, האדממה הוא המומלץ ביותר מכיוון שאינו עובר תהליך עיבוד כמו האחרים. ניתן להשיגו קפוא ברשתות המזון השונות. הכנתו פשוטה ומהירה. חליטה קצרה והם מוכנים.

לסיכום, כמו בכל דבר אחר, גם כאן כדאי לשמור על איזון ולעשות שימוש בסויה בתור תוסף תזונה ולא כמרכיב עיקרי בתזונה, כדי שנוכל להמשיך ליהנות מיתרונותיה.

השאר תגובה

לעדכונים חמים ומבצעים שווים הרשמי חינם

Call Now Button דילוג לתוכן